top of page
Search
Writer's pictureLászló Éva

5 étel, ami tönkreteszi a bőröd

Updated: Mar 22, 2023

A cikk megjelent a matusinka.ro inspirációs műhelyen.



Bőrünk szépsége az egészséges táplálkozással kezdődik. Ha olyan anyagokat viszünk be a szervezetünkbe, amik károsak, az a legtöbb esetben a bőrön is megmutatkozik. Míg az antioxidánsokban gazdag ételek rendkívül jó hatással vannak a bőrünkre, addig az alábbi élelmiszerek ártanak a bőrünknek, ugyanis ezek fogyasztásától bőrünk ráncossá és gyulladttá válhat. 1. FELDOLGOZOTT ÉLELMISZEREK, GYORS ÉTELEK

A feldolgozott élelmiszerek tápanyagtartalma nagyon alacsony. Mesterséges adalékanyagokat, olcsó zsírokat és finomított, hidrogénezett növényi olajakat tartalmaznak. Ezek az anyagok köztudottan gátolják a gyulladást csökkentő vegyületek termelődését a szervezetünkben, ezért ezen élelmiszerek fogyasztásával a bőr gyulladttá, pattanásossá válhat. Ha egészségesebb bőrt szeretnénk alapszabály, hogy étrendünk alapját az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek képezzék. (GLIKÉMIÁS INDEX = GI a különböző élelmiszereknek a vércukorszint emelő hatását fejezi ki.)

A mai divatos „fast food” ételeket (magas GI ételeket) próbáld meg helyettesíteni egészséges, alacsony GI ételekkel. Alacsony GI-értékkel bíró ételek közé tartoznak a különböző zöldségek: brokkoli, édesburgonya, zöldbab, száraz bab, uborka, zeller, sárgarépa stb., különböző gyümölcsök: alma, körte, cseresznye, narancs, kivi, zöld szőlő, grapefruit, sárgabarack, citrom, meggy, áfonya, ribizli, egres, eper, málna, szeder, birsalma, gránátalma, banán stb., egyes gabonafélék: árpa, quinoa, hajdina, zabpehely, bulgur, rozs, illetve olajos magvak.



2. CUKOR

A bőr egyik legádázabb ellensége a cukor. Nevezik édes és csendes gyilkosnak is. Jelenleg kapható cukrok mind finomítva vannak, ami azt jelenti, hogy kivonják belőle a melaszt, és az így előállított cukornak semmiféle tápértéke nincs. Sőt a bevitt cukor megzavarja a hormonális egyensúlyunkat, hatására a hasnyálmirigy inzulint bocsát ki, hogy a cukrot a sejtekbe juttassa. Ez leterheli a májat, így a máj a fő feladatát, vagyis a méreganyagok lebontását, hatástalanítását nem tudja megfelelően elvégezni. Ezzel magyarázható az, hogy a bőr gyulladttá, pattanásossá válik.

A túlzott cukorfogyasztás a bőr kiszáradását, felpuffadását és a szem alatti sötét karikák megjelenését is okozhatja. A cukor a bőr öregedését is felgyorsítja, ugyanis a kollagénrostokat elpusztítja. A cukor helyett fogyasszunk sztíviát, nyírfacukort (xilit) vagy kókuszvirágcukrot.

3. TÚL SOK KOFFEIN

A koffein a világ legnépszerűbb pszichoaktív hatóanyaga. Rengetegen fogyasztjuk, hiszen számos pozitív tulajdonsága van, élénkít, ébren tart, jobban tudunk koncentrálni tőle és még az íze is finom. A koffeinnek számos pozitív hatása van a szervezetre, megvédi a bőrünket a naptól, serkenti a keringést, azonban a túlzott koffeinfogyasztás árthat a bőrnek. A túlzott koffeinbevitel az idegrendszert stimulálja, amitől a mellékvese kortizolt termel. A magas kortizolszint pedig egyértelműen felelős a bőrproblémákért, ugyanis a kortizol az immunrendszer működését gátolja, így bőrünk sokkal nehezebben fog védekezni az eldugult pórusokban lévő baktériumok ellen. Továbbá a túl gyakori kávézás bőrünk idő előtti öregedéséhez is vezethet, mivel a kortizol károsítja és lebontja a kollagénből és elasztinból álló támasztórendszert. Napi 3 kávé elfogyasztása már képes mellékhatásokkal is érezhetően befolyásolni a kortizolszintet.


4. ALKOHOL

„Ha gyorsan akarunk megöregedni, akkor igyunk sok alkoholt” — szól a mondás, ugyanis az alkohol manapság a legnagyobb bőrkárosító toxin. Az alkoholnak vízhajtó hatása van, tehát konkrétan kifacsarja a vizet testünk minden részéből, beleértve a bőrünket is. Amikor szervezetünk vízhiánnyal küzd, a vízvisszatartás felgyorsul és a szervezetünk megpróbál minden folyadékot elraktározni ott, épp ahol tud. Ilyenkor jönnek létre például a szemödémák vagy a duzzanatok.

Az alkohol hozzájárul a szervezetben lévő sejtek károsodásához is, mivel fontos ásványi anyagokat és vitaminokat von el a sejtektől. Így a bőr minőségét, megjelenését rontja és az öregedés folyamatát is felgyorsítja.


5. TEJTERMÉKEK

„Az ember az egyetlen emlős, amelyik a csecsemőkor után is fogyaszt tejet.” Ráadásul nem anyatejet, hanem kérőző állatok tejét. Szervezetünket eredetileg nem a laktóz megemésztésére terveztek. A tejtermékeket nagyon nehéz a szervezetnek megemészteni, még azoknak is, akik nem laktózérzékenyek, mivel a legsavasabb, a leginkább gyulladáskeltő élelmiszerek közé tartozik. A tejtermékek fogyasztásáról ugyan senkit sem akarok lebeszélni, azonban az aknés, pattanásos bőrrel küzdő személyeknél kimondottan segít, ha kerülik a tejtermékeket, mivel ezek az állati fehérjék gyulladást okoznak a szervezetben. Ha sok tejfehérjét fogyasztunk, a szervezetünk androgén szintje felborul, ami jelen esetben a bőr zsírosodásához és pattanások kialakulásához vezet.

Egy frissen megjelent tanulmány, mely a táplálkozás és az akné kapcsolatára vonatkozó, 2007 és 2019 között publikált kutatásokat tekintette át, megállapította, hogy a bevizsgált élelmiszerek közül a tejtermékek voltak a leginkább összehozhatók az aknés, pattanásos bőr problémájával. Ha mindenképp szeretnénk tejet fogyasztani, akkor válasszuk a kecsketejet, mivel azt a szervezet sokkal könnyebben meg tudja emészteni. Továbbá a tejnek ma már számos alternatívája létezik, pl. ilyenek a magtejek: a mandula, mogyoró, kesudió, valamint a gabonatejek: rizs-, zab- és szójatej.

Mindezeket figyelembe véve, döntsünk tudatosan egy-egy étek mellett, mert hosszú távon nem mindegy mit viszünk be a szervezetünkbe. A fogyasztott táplálék minőségéről és mennyiségéről a bőrünk árulkodik. Könnyebb a megelőzés, mint a hibák kiigazítása.

145 views0 comments

留言


bottom of page